A médiákból valamennyien értesültünk arról, hogy a zamárdi Betlehemet felgyújtották és leégett. Az időközben lezárult rendőrségi vizsgálat megállapította, hogy a lakóotthonban élő egyik kiskorú meggondolatlan cselekedete okozta a tüzet. A lakóotthon vezetője személyesen kért bocsánatot a közösségtől, levelét itt olvashatják:

Tisztelt Polgármester Úr! Tisztelt Zamárdi Polgárok!

A megbocsátás reményében fordulok Önökhöz. A megbocsátást kérem, a keresztény ember legfőbb erényét. Kérem ezt egy meggondolatlan gyerek nevében, aki tettével elrontotta, tönkretette városunkban az Advent ünnepét és számos ember áldozatos munkáját. Hiszem, hogy nem gonoszságból, hanem kiváncsi meggondolatlanságból cselekedett. A tette elítélendő és nagyon fájó, de ő még csak gyerek. Gyerek, aki küzd az élettel, a hátrányaival, azokkal a lelki sérülésekkel, melyek nem láthatók és be nem köthetők. A kezelés, mely arra hivatott, hogy ezeket a sebeket begyógyítsa, már korábban elkezdődött, de még csak az út kezdetén vagyunk, bár tudom, ez nem mentség tettére. Az ő, munkatársaim, a Lakásotthon gyermekei, illetve a magam nevében kérem az Önök jobbját ezen az úton, hiszen jószándékú felnőttek nélkül ez nem lehetséges. Ezek a gyerekek itt leltek otthonra, mégha nem is tűnik úgy, hogy ezt megbecsülik. Itt igyekszenek megkapaszkodni, beilleszkedni a társadalomba, ami stabil érzelmi háttérrel rendelkezők számára sem zökkenőmentes a kamaszkorban. Engedjék meg, hogy bocsánatkérő levelemet két idézettel zárjam. Az egyik Babits Mihálytól, a másik pedig egy kortárs költőtől származik. (Falcsik Mari honlapja)

Falcsik Mari: A szeretet szabályai

Ne dédelgesd akit vertek
sose ringasd inkább verd meg
hogy a sorsra ráismerjen:
vernek megint - rendben minden

Add a durvát - úgy csald vissza
kevesenkint napról napra
úgy fordítsd meg szépen lassan
máskülönben beleroppan

Készülj, hogy a kínt megosszad:
minél jobb lesz annál rosszabb
maradj állva ne kerüld ki
míg tanul majd visszaütni

Tükre tükre mondd meg néki:
mást lát hogyha másképp nézi
bárha képen köpne téged
szokva azt a vágyott képet

hogyha végül nemhiába
s minden szépen összeállna:
kész a ház terítve asztal
jaj ne hidd hogy ott marasztal
Babits Mihály: Erkölcs és iskola (részlet)

"A gyermek lelke alapjában nemes, nemesebb,
mint az átlag felnőtté; lelkében a legkisebb
erkölcsi kétely pusztítóbb, mint gondolnánk.
Szülők, tanárok ereszkedjetek le a gyermeki
lélek mélységeibe, mentsétek meg a gyöngyöket,
és öljétek meg a szörnyeket, melyek ott lenn
laknak. A gyermek a nemzet reménye, a jövő
reménye. Láthattok romlottat, aki dacos, aki
kétségbeesett, mert nem tud megjavulni."

A megbocsátás reményében tisztelettel:

Zamárdi, 2010. december 16.
Szakáli Zoltánné
Lakásotthon-vezető, gyám