Dom Bedos, az orgonaépítő szerzetes

Születésének 300. éves évfordulója alkalmából szimpóziumot tartottak Bordeaux-ban.

"Az orgona a templom legértékesebb ékszere, mely igen drága, és különleges karbantartást igényel. Ha ezt elmulasztják, gyűlnek a hibák, és az orgona állapota fokozatosan romlik. Ilyenkor egy vagyonba kerülhet a helyreállítása, vagy ami még rosszabb javíthatatlanná válhat, és teljesen használhatatlan lesz." - írta Dom Bedos "Az Orgonaépítés Művészete" (L'art du facteur d'orgues) című híres könyvében.

Valójában ironikus figyelmeztetés ez a 18. században élt bencés szerzetes és tudós, Dom François Bedos de Celles hagyatékából, aki az orgonaépítésnek szentelte életét, és emblematikus képviselője volt a különleges stílusú "francia klasszikus orgonának".

Dom Bedos 1709-ben nemesként látta meg a napvilágot . Majd novícius és bencés szerzetes lett Toulouse-ban.

Amikor Riepp és Gabler által készített német orgonákat látogatott meg, azok annyira megihlették a fiatal szerzetest, hogy megtalálta második hivatását. Hat orgonát épített 1748 és 1760 között. Művészetének legjelentősebb példája a bordeaux-i Saint Croix főapátságában 1748-ban épített orgona, amelyet 1997-ben újítottak fel.

"A bordeaux-i orgonák reneszánsza" címmel 2009 márciusában a bordeaux-i egyetem szimpóziumot rendezett, megünnepelve a szerzetes születésének 300. évfordulóját. A szimpózium témája az orgonaépítés és orgonadarabok előadásmódja volt a 18. századi Bordeaux-ban és Aquitaine régióban. Az esemény befejezéseként koncert-sorozatot rendeztek, hogy bemutassák a Dom Bedos által Bordeaux városának épített történelmi hangszer kivételesen szép hangzását. A rendezvény elnöke Marie Bernadette Dufourcet-Hakim volt.

A szimpózium alkalmából elemezték Dom Bedos nagyszabású könyvét "Az Orgonaépítés Művészeté"-t, mely még ma is az orgonaépítők bibliájának számít. A három részből álló mű egykor a Francia Tudományos Akadémia megbízásából készült a "Művészetek és Mesterségek" (Arts et Métiers) sorozat részeként, mivel abban az időben még nem volt átfogó könyv, mely tartalmazta volna a barokk orgona építési technikáját Franciaországban.

A könyv foglalkozik az orgona mechanikájával, felszerelésével, a sípok készítésével, a szélládával, a hangolással, a teszteléssel, a mintákkal és részletes leírásokkal stb. Ezenkívül a könyv tartalmaz még 137 rézkarcot is, melyek illusztrálják e műhelyben végzett folyamatokat.

E könyv nagyban befolyásolta az orgonaépítést Németországban, Lengyelországban, Hollandiában és az Egyesült Államokban is.

Dom Bedos, mikor ezt a könyvét írta (1766-1778), már az orgonaépítés elismert szakemberének számított, akivel sokan kívántak konzultálni orgonaépítési konstrukciókról és részletes tervekről. (A Saint Croix [Szent Kereszt] templom orgonáját 1748-ban fejezte be.)

(A cikk szerzője megemlíti Marie-Claire Alain-t, aki büszkén bemutatta e mű családi példányát, melynek alapján édesapja, Albert Alain saját házi orgonájukat építette St. Germain en Laye-ben.)

(A zamárdi orgona érdekessége, hogy egy egykori bencés templomban a híres bencés orgonaépítő könyvének útmutatása szerint épült 2009-ben - a szerzetes születésének 300. évében. A két hiányzó nyelvsípsort a francia hangoló, Cattiaux úr külföldi elfoglaltsága miatt viszont csak 2010-ben közvetlenül az orgona szentelése előtt építette be.)

(Forrás: Tye Alexia ismertetője a "The Organ" című folyóirat 2009. május-júliusi számából. Dom Bedos the Organbuilding Monk
Fordította Gesztelyi Annamária, kiegészítette Kocsi György zamárdi plébános.)