A ZAMÁRDI RÓMAI KATOLIKUS TEMPLOM TÖRTÉNETE

(Kivonat a Zamárdi Plébánia történetéből)



A török uralom után a falu újratelepítésével egyidőben - 1740-ben - már a templom helyét is kijelölték jól látható helyen, a falu közepén.

A kijelölt helyen először csak harangláb állott. A templomot 1771-ben Vajda Sámuel tihanyi apát kezdte el építtetni, és 1774-ben szeptember 8-án - Kisboldogasszony napján szentelte fel. Ekkor a torony még nem volt kész, még 1777-ben is épült.

A templomot az angyalok királynője - Kisboldogasszony - tiszteletére szentelték föl - így a templom búcsúja is Kisboldogasszony napján van. Amennyiben szeptember 8-a nem vasárnapra esik, akkor a búcsút a 8-át követő vasárnap tartják.

Az oltárképet és a szószéket Lingzer György székesfehérvári képíró alkotta, illetve festette 1779-ben. Az oltárkép Szűz Mária születését ábrázolja, mellette Szent József és Keresztelő Szent János szobrai állnak.

Az oltár és a szószék fából készült - márványutánzatos festéssel. A keresztelőkút és az oltár rokokóba hajló barokk stílusú. Magának a templomnak is ez a stílusa. A szószék felett a Lucifert legyőző Szent Mihály szobrát láthatjuk. Templomunk műemlék jellegű. Az oltár, a szószék és a keresztelőkút védett műemlék.

A templomnak volt egy kitűnően működő orgonája, amely 1786-ban készült, de sajnos a II. világháborúban a szovjet katonák az orgonaszéket eltüzelték, és a sípjait magukkal vitték.

Batthyány József prímás - egyúttal Tihany apátja is - 1784 elején elrendelte, hogy Zamárdit válasszák le Endrédtől és legyen önálló plébánia. A plébániának azóta, az 1785. évtől van önálló anyakönyvezése.

A templom északi falában temették el a templom első plébánosának, Bosnyák Benedeknek édesanyját, akinek síremléke a falon ma is látható.

1851-ben Szent Vendel tiszteletére mellékoltárt állítottak. Jelenleg a kórus alatt észak felől található.

1899-ben a templom fundamentumának megerősítésére tihanyi terméskőből 1 m magas bástyát építettek a szentegyház köré.

A templom tornya 1905. márc. 28-án este 6 órakor az iskolában keletkezett tűzben leégett, a harangok is elolvadtak, csak az üszkös falak maradtak. A tornyot még ugyanebben az évben helyreállították, de már az eredeti barokk toronygomb nélkül.

A toronyba az új harangokat Halbik Ciprián, tihanyi apát, öntette, melyek közül a legnagyobbat - 522 kg-ost - 1944. június 17-én háborús célra elrekvirálták.

A templom előtti keresztet - Polacsek Máté kőfaragómester munkája - 1863. márc. 7-én szentelték föl. A templom mögötti Nepomuki Szent János szobor szintén műemlék jellegű.

A templomot 1860 és 1862 között tatarozták először, majd a templomszentelés 200. évfordulójára 1974-ben kívül-belül felújították. 1982-83-ban pedig a festése történt meg a hívek adományaiból. 1990-ben a templom 5 hegedű formájú barokk ablakát újakra cserélték. Még ugyanebben az évben az oltárt, a szószéket és a keresztelő kutat is újra aranyoztatták - szintén a hívek adományaiból. A toronysisak faszerkezetét 1991-ben teljesen felújították és vörösréz lemezzel borították. A tetőt 1997-ben újra cserepezték. A templom külső vakolatának teljes felújítására 1998 őszén és 1999 tavaszán került sor. Ekkor történt meg a külső bejárati ajtó cseréje és a templom előtti tér parkosítása. A bejárati lépcső melletti zömök betonoszlopokat eltávolították, és helyette vörösrézből készült 2 fogódzókart készítettek. Az összes kiugró párkányt - az ablakok párkányait is - vörösréz lemezzel borították. A toronyóra is 1999-ben készült; előtte nem volt.

A templom teljes belső felújítása 2000-2001-ben készült el. Ekkor a templomot fehér színűre festették, kicserélték a világítást, újrakövezték padozatát - az eredeti kövezetnek megfelelően új solnhofeni lapok felhasználásával -, és ekkor került kovácsoltvas védőrács a belső bejárati ajtó mögé.

A zamárdi templomot és plébániát 1951-ig - a szerzetesrendek második erőszakos feloszlatásáig - a Szent Benedek Rend Pannonhalmi Főapátsága alá tartozó Tihanyi Apátság bencés szerzetesei gondozták. (A rendet először II. József oszlatta föl 1786-ben, de a plébános, Bosnyák Benedek, a veszprémi püspök fennhatósága alatt, a helyén maradt. Még Bosnyák Benedek életében, 1802-ben I. Ferenc császár visszaállította a rendet, és a zamárdi plébánia újra a tihanyi bencésekhez tartozott.)

1951-1993 között a veszprémi, 1993-tól pedig az újonnan alapított kaposvári püspökséghez tartozik.

Az üdülőtelepi Kápolnánál 2003-ban elkészül az új szabadtéri liturgikus tér Ripszám János mérnök úr tervei szerint. Varga István, a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola rektora áldotta meg július második vasárnapján az esti szentmise keretében. Ekkor kb. 200 ülőhely készült el, amelyet a következő évben bővítettünk 350-re. Azóta is kedvelt miséző helye mind a zamárdi híveknek, mind a nyaralóknak.

A feszület a gyönyörű korpusszal, a tabqhai kenyérszaporítást stilizáló mozaikkal és az ambón a csodálatos halfogás ábrázolásával, Albert András művész úr alkotása. Az ő ötvösművei díszítik a Sándor-palotát a Budai várban és a Veszprémi Petőfi Színházat is. A gondnok-kántorlakás homlokzatát pedig Mecseki Hargitta művésznő bronzból készült Madonna reliefje ékesíti.

2006. augusztus 20-án a templom új 625 kg-os, (g-hangú) nagy harangot kapott Vona József környei villatulajdonos jóvoltából. Az GombosMiklós őrbottyáni műhelyében öntött harangot Balás Béla kaposvári megyéspüspök szentelte fel.

2007-ben a telkek eladásából megépült a Laky Bennó utcában az új kertes kántorlakás.

Szintén a telkek árából és adományokból 2009-ben felépült az új gondnoklakás az üdülőtelepi Kápolna mellett, a Petőfi utcában. Az építkezéssel egyidőben a Kápolnát kívülről renováltuk, valamint a kialakított szabadtéri liturgikus teret Mecseki Hargitta és Albert András alkotásaival átrendeztük.

Az orgona építésének szándékát Kocsi György plébános úr 2006. augusztus 20-án, az új harang felszentelésekor jelentette be. A tervezés 2007 tavaszán kezdődött a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra Kft. vezetőivel. Ekkor javasolta Budavári Attila, a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra Kft. egyik ügyvezető igazgatója, aki édesanyja révén zamárdi kötődésű, hogy egy különleges, Magyarországon eddig még nem látott és hallott francia barokk hangszer jöhessen létre Zamárdiban. A tervezés és az orgona megépítése Bertrand Cattiaux világhírű francia orgonaépítő mesterrel együttműködve történt. Az orgona 26.5 millió forintba került, melynek költségeit a plébánia eladott telkei, valamint a zamárdi hívek, és nyaralók nagylelkű adományai fedezték. Az orgona árának kifizetése 2009. június 30-án történt meg.

Az orgona szentelését Dr. Takács Nándor ny. székesfehérvári püspök úr végezte 2010. június 27-én. A két nyitó koncertet ugyanezen a napon a Budapesti Zeneakadémia professzorai: Pálúr János, Ruppert István, Fassang László, valamint Kováts Péter orgonaművész adták. Az orgonaszentelésen és a koncerten a francia orgonaépítők, valamint a Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra munkatársai is jelen voltak.











lap tetejére


Napi Evangélium
Napi Evangélium



Magyar Katolikus Egyház
Magyar Katolikus Egyház



Magyar Kurir
Magyar Kurir



Virtuális Plébánia
Virtuális Plébánia



Kaposvári Egyházmegye
Kaposvári Egyházmegye